Dziś już nikogo nie dziwią dotykowe ekrany, które są z nami każdego dnia. Smartfony, tablety, kasy samoobsługowe… To wszystko jest wokół i stało się czymś zupełnie zwyczajnym. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze tak było! Całkiem niedawno, bo kilkanaście lat temu, dotykowe ekrany były nowością na rynku i robiły prawdziwą furorę. Przekonaj się, jak działają te nowoczesne rozwiązania technologiczne i w jaki sposób należy o nie dbać.
Ekrany dotykowe dziś są ogólnodostępne. Pojawiają się nie tylko w smartfonach, ale również biletomatach, bankomatach czy kasach samoobsługowych. Absolutnie zdominowały rynek, ponieważ są niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu. Poznaj kilka ciekawostek na ich temat, a przede wszystkim nauczy się o nie odpowiednio dbać, a Twoje urządzenia posłużą Ci znacznie dłużej.
SPIS TREŚCI:
- Historia dotykowego ekranu
- Podstawowe parametry ekranów dotykowych
- Rodzaje ekranów
- Ekran dotykowy a dodatkowa ochrona
- Ekrany LCD i Amoled – różnice
Historia dotykowego ekranu
Początki ekranów dotykowych sięgają lat 70’ ubiegłego wieku. To właśnie wtedy dr Sam Hurst, czyli wykładowca na Uniwersytecie Kentucky stworzył sensor dotykowy, który stał się prototypem dzisiejszych ekranów dotykowych. Z kolei w 1977 roku firma Elographics opatentowała technologię, która dziś jest powszechnie wykorzystywana w nowoczesnych ekranach dotykowych, a nazywa się ją five-wire resisitive. Musiało minąć wiele lat, zanim komercyjnie zaczęto stosować tę nowinkę technologiczną. W 1985 roku firma HP umieściła w komputerze ramkę dotykową, na której widniały podświetlane diody. Później tego typu rozwiązania zaczęto również wykorzystywać w samochodach osobowych. Z kolei pod koniec XX wieku stworzono technologię ekranu dotykowego, który działa, dzięki falom dźwiękowym.
Podstawowe parametry ekranów dotykowych
Wybierając smartfon, jesteśmy skazani na ekran dotykowy. W trakcie zakupów, na pewno warto wziąć pod uwagę parametry, jakie pojawiają się w przypadku tego urządzenia. Bez wątpienia istotna pod względem ekranu dotykowego może okazać się jego przekątną. Dla wielu osób, im większa, tym lepsza, dla innych duże rozmiary mogą być jednak wadą, ponieważ wtedy urządzenie zajmuje znacznie więcej miejsca i może mniej wygodnie leżeć w dłoni. Wszystko zależy zatem od indywidualnych preferencji poszczególnych użytkowników.
Rodzaje ekranów
Choć rodzajów ekranów jest wiele, dzisiejszy rynek jest zdecydowanie zdominowany dwoma: oporowym oraz pojemnościowym. Jeżeli chodzi o ten drugi, to jest on chętnie wykorzystywany w nowoczesnych smartfonach, na przykład marki iPhone, ponieważ ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest czuły, co oznacza, że do obsługi wystarczające jest nawet niezwykle lekkie dotknięcie. Ekrany tego typu bez żadnych trudności rozpoznają przesunięcia na wyświetlaczu. Trzeba jednak przyznać, że jest to dość kosztowne rozwiązanie, co bez wątpienia jest bardzo dużym minusem tej technologii. Z kolei obsługa urządzenia z takim dotykowym ekranem może zostać utrudniona przez różnorodne zabrudzenia, wilgoć, a także zatłuszczenia. Z kolei ekran oporowy najczęściej składa się z dwóch warstw. Po naciśnięciu tej pierwszej, powstają zmiany w oporze elektrycznym, przez to możliwe jest właściwe funkcjonowanie sprzętu. Jest to technologia, która umożliwia korzystanie z urządzenia również zimą, nosząc rękawiczki. Wśród zalet tego rozwiązania można wyróżnić na pewno korzystną cenę.
Ekran dotykowy a dodatkowa ochrona
Nie da się ukryć, że ekran dotykowy jest narażony na wiele różnorodnych uszkodzeń. Jest to delikatny element, który musi być właściwie chroniony przez użytkownika. Co to oznacza? Przede wszystkim w tym przypadku kluczowe jest postawienie na folię ochronną, bądź szkło hartowane, które możesz kupić w sklepie internetowym Twarda Szybka. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli Ci na zachowanie ekranu w doskonałej jakości, bez żadnych rys. Ponadto smartfon będzie także chroniony przed upadkiem, zarówno z małej, jak i dużej wysokości. To oznacza, że zawsze warto wybierać dodatkową ochronę ekranu, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, żeby telefon posłużył Ci przez długi czas.
Ekrany LCD i Amoled – różnice
Wiele osób, które kupuje smartfon, zastanawia się nad tym, czy postawić na ekran LCD czy Amoled. Ten drugi najczęściej jest droższy, jest nowocześniejszy, a LCD to klasyczna propozycja, która jest stosowana już od długiego czasu. Czym różnią się te dwa rozwiązania? Przede wszystkim sposobem, w jakim wyświetlają obraz. W praktyce oznacza to, że ekran Amoled jest zbiorem punkcików, z kolei matryca LCD to swego rodzaju zasłona, która zakrywa albo pokazuje siatkę pikseli. Te są podświetlane od tyłu. To oznacza, że oba rodzaje prezentują obraz na smartfonie w inny sposób. LCD cały się jednak rozwija, dzięki czemu goni ekrany Amoled, robiąc im bardzo dużą konkurencję.
Ekrany dotykowe mają bardzo bogatą historię, a dziś stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego domu, ale również miejsc publicznych. Są powszechnie wykorzystywane przez wygodę, jaką gwarantują, ale również praktyczne rozwiązania technologiczne. Dbając o nie w odpowiedni sposób, stawiając na regularne czyszczenie oraz funkcjonalną ochronę, zyskasz pewność, że konkretne urządzenie posłuży Ci przez długi czas.