Szkło hartowane najczęściej kojarzy się z tym zakładanym na wyświetlacz, aby uniknąć jego stłuczenia i zarysowania. Szkło hartowane jak sama nazwa wskazuje jest zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia niż to, które standardowo pokrywa ekran telefonu. Jednak równie dobrze uszkodzeniom może ulegać aparat telefonu, który również powinien być krystaliczny, bez żadnych ubytków, aby mógł wykonywać dobrej jakości zdjęcia. Podczas gdy naklejanie folii ochronnej czy szkła hartowanego na ekran telefonu stało się standardem, to naklejanie szkiełka na aparat już niekoniecznie. Warto jednak zainteresować się bliżej szkiełkami ochronnymi na aparat fotograficzny, aby obiektywy pozostawały w dobrej kondycji i nawet z upływem czasu umożliwiały wykonywanie pięknych zdjęć.

SPIS TREŚCI:

Co obniża jakość zdjęć robionych telefonem?

Podczas wykonywania zdjęć telefonem zazwyczaj jesteśmy zachwyceni bardzo dobrą jakością, szczególnie jeśli dysponujemy telefonem wysokiej klasy. Aparaty w jakie wyposażane są najnowocześniejsze smartfony umożliwiają wykonywanie naprawdę dobrych zdjęć. To doskonała rozrywka dla amatorów fotografii, którzy uwielbiają uwieczniać najważniejsze chwile. Jeśli widzimy, że zdjęcia jakie chcemy wykonać nie są najlepszej jakości to rzadko obwiniamy o to ewentualne uszkodzenia czy zabrudzenia aparatu, a częściej jego techniczne niedoskonałości. Dopiero później zdajemy sobie sprawę, że winne słabej jakości fotografii mogą być zabrudzenia i rysy powstałe na aparacie telefonu. Aparat podobnie jak wyświetlacz narażony jest na zarysowania powstałe w wyniku codziennego użytkowania np. kontaktu z ostrymi przedmiotami czy przypadkowe zarysowanie np. kluczami w torebce.

Korzyści płynące z posiadania szkła hartowanego na obiektywie kamery

Szkło hartowane na aparacie praktycznie niczym nie różni się od tego na ekranie. Jest przezroczyste i w żaden sposób nie przeszkadza w pracy aparatu. Szkło nie wpływa na jakość wykonywanych zdjęć czy szybkość reakcji obiektywów. Korzyści płynących z posiadania szkiełka ochronnego jest zdecydowanie więcej, niż ewentualnych wątpliwości, jakich może przysparzać jego naklejenie. Większość etui czy pokrowców na telefony ma wycięte otwory na tylni aparat telefonu czy czytnik linii papilarnych. Dlatego użytkownicy coraz częściej dostrzegają potrzebę odpowiedniego zabezpieczenia aparatu, aby nie tracił on swojej jakości. Szkiełko oprócz zarysowań również skutecznie chroni przed osadzaniem się kurzu, zabrudzeń i bakterii, szczególnie jeśli wyposażymy się w szkiełko antybakteryjne. Ponadto naklejając szkiełko możemy swobodniej czyścić aparat różnymi substancjami np. piankami czy nasączonymi ściereczkami do polerowania bez ryzyka uszkodzenia obiektywów.

Fakty i mity- najczęściej zadawane pytania

  • Czy szkło psuje jakość zdjęć?
  • Szkło założone na aparat fotograficzny w telefonie absolutnie nie psuje jakości wykonywanych zdjęć, podobnie jak ma to miejsce w przypadku jakości kolorów czy dynamiki obrazu na wyświetlaczu. Szkiełko jest przezroczyste i bardzo cienkie.
  • Czy trudno kupić dopasowane szkło?

Szkiełko idealnie dopasowane do aparatu nie jest trudno kupić. Najszerszą ofertę szkiełek znajdziemy oczywiście w internecie np. w sklepie Twardaszybka.pl. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, jaki model telefonu posiadamy. Przed ostatecznym naklejeniem szkiełka warto przyłożyć je na próbę do aparatu i sprawdzić, czy ma odpowiednią wielkość. Szkiełko na aparat fotograficzny w połączeniu z solidnym etui na cały telefon sprawi, że telefon będzie w pełni chroniony przed uszkodzeniami.

  • Czy można założyć szkło na przedni aparat?

Można poszukać szkieł na przedni panel telefonu, które będą zasłaniały nie tylko ekran, ale także aparat.

Jakie powinno być szkło idealne?

  • Dopasowane – szkło na aparat powinno być przede wszystkim idealnie dopasowane, dzięki czemu nie będzie ono przeszkadzało podczas noszenia telefonu w ochronnym etui. Aparaty tylne mają różne kształty często są to prostokąty z zaokrąglonymi rogami, ale także zdarzają się aparaty okrągłe, jak np. w Xiaomi Poco F2 Pro. Przed naklejeniem szkiełka warto przyłożyć je najpierw do aparatu i sprawdzić czy pasuje.
  • Kompatybilne – szkiełko w żaden sposób nie powinno ograniczać funkcji aparatu. Szkiełko wybrane na podstawie modelu telefonu jak np. szkiełko na telefon Samsung Galaxy A42 5G, idealnie zakrywa cały aparat jednocześnie nie wpływając na jego czułość czy dostęp światła
  • Trwałe – szkiełko hartowane na aparat telefonu powinno być tak samo trwałe jak na wyświetlacz. Jest ono poddawane takiemu samemu procesowi – najpierw zostaje rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury, a następnie szybko schłodzone w zimnej wodzie – dzięki czemu jest trwałe i odporne na uszkodzenia, skutecznie chroniąc obiektywy.

Podsumowanie

Po zakupieniu telefonu warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenie zapobiegające jego otarciom i uszkodzeniem. Oprócz wyświetlacza warto poszukać szkiełka ochronnego na tylni aparat, które pozwoli na ochronę obiektywu przed zarysowaniem i tym samym wykonywanie pięknych zdjęć jak najdłużej.

Dodaj komentarz