Codziennie je użytkujemy i często powielamy schematy, które są nam wpajane od wielu lat. Użytkownicy smartfonów często poddają się mitom, które ich dotyczą. Pora je obalić i przyjrzeć się nieco bliżej temu, jakie są dobre oraz złe nawyki podczas codziennego korzystania z nowoczesnych telefonów.
Technologia nieustannie się zmienia, a wręcz gna do przodu. To sprawia, że wielu użytkowników smartfonów wciąż nie nadążą za nowościami. Poddają się starym, utartym, sprawdzonym i z pozoru bezpiecznym schematom, a przez to powielają powszechne mity. Jak zatem to wygląda w praktyce? Przekonaj się, jakie są dobre oraz złe nawyki użytkowników telefonów.
SPIS TREŚCI:
- Przed rozpoczęciem ładowania należy rozładować baterię do końca
- Ładowanie smartfona przez całą noc szkodzi baterii
- Włożenie do ryżu to najlepszy sposób na uratowanie zalanego smartfona
- Ładowanie nieoryginalną ładowarką niszczy baterie
- Smartfon jest wrażliwy na zmianę temperatury
- Tylko smartfony wyprodukowane w ostatnim roku mogą być ładowane indukcyjnie
Przed rozpoczęciem ładowania należy rozładować baterię do końca
Baterie produkowane jeszcze kilka lat temu, które były obecne w wielu smartfonach, nazywane były niklowo-kadmowymi. Od tego czasu przeszły ogromną zmianę, w nowoczesnych telefonach pojawiają się dziś baterie litowo-jonowe. Znacznie różnią się od swoich poprzedniczek, co oznacza, że mają także inne funkcjonalności, a przede wszystkim wymagają innego podejścia. Powszechnym i wciąż powielanym mitem jest to, że przed rozpoczęciem ładowania urządzenia należy rozładować baterię do końca. Nie jest to prawdą. Dziś, w nowoczesnych smartfonach, nie ma takiej konieczności, a telefon możesz podłączyć do prądu tak naprawdę w dowolnym momencie. Trzeba jednak przyznać, że najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie ładowania, gdy urządzenie wskaże poziom około 15-20%. Faktem jest jednak to, że ładowania lepiej nie przerywać, jeżeli nie ma takiej konieczności, najlepiej naładować baterię do poziomu około 92-98%, a następnie odłączyć go od prądu.
Ładowanie smartfona przez całą noc szkodzi baterii
Nie jest to prawdą. Baterie litowo-jonowe są bardzo odporne. Jest to dość popularny mit, który jest często powielany przez użytkowników smartfonów. Trzeba jednak przyznać, że lepiej jest odłączać telefon od ładowarki, kiedy osiągnie on maksymalny poziom naładowania w 98%. Podczas nocnego ładowania smartfona, dopływ energii jest odłączany, gdy urządzenie uzyska poziom naładowania na poziomie 100%. Jednak kiedy ten spadnie do 99%, smartfon ponownie otrzymuje zastrzyk energii i tak w kółko. Nie jest to zbyt korzystne, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie postawienie na dzienne ładowanie sprzętu.
Włożenie do ryżu to najlepszy sposób na uratowanie zalanego smartfona
Zalany telefon i co dalej? Użytkownicy często od razu wyłączają sprzęt i umieszczają go w pojemniku z surowym ryżem. Oczywiście jest to mit, który nigdy nie został w żaden sposób potwierdzony naukowo. Ponadto w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że drobne ziarenka ryżu dostaną się do portów urządzenia, na przykład USB, gdzie mogą utknąć. To spowoduje jeszcze większe spustoszenie, a więc lepiej nie suszyć zalanego smartfona przy użyciu surowego ryżu. W takiej sytuacji zawsze najlepiej postawić na wizytę w profesjonalnym serwisie, gdzie otrzymasz fachową pomoc.
Ładowanie nieoryginalną ładowarką niszczy baterie
Korzystanie z markowych akcesoriów nie jest niezbędne do tego, żeby sprzęt właściwie funkcjonował. To oznacza, że twierdzenie, iż ładowanie smartfona nieoryginalną ładowarką niszczy baterie jest błędne. Możesz swobodnie postawić na skorzystanie z innego urządzenia, niż to, które w zestawie dołączył producent. Warto jednak pamiętać o tym, że zawsze należy przy tym korzystać ze sprawdzonych ładowarek, a nie tych niewiadomego pochodzenia, ponieważ te rzeczywiście mogłyby doprowadzić do uszkodzenia smartfona.
Smartfon jest wrażliwy na zmianę temperatury
To prawda! Zima, a także upalne lato to nie lada wyzwanie dla Twojego smartfona. Urządzenie rzeczywiście jest wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatur. W szczególności jest to odczuwalne w trakcie mrozów, kiedy przemieszczasz się i często wychodzisz z ciepłych pomieszczeń na dwór. To właśnie wtedy istnieje ryzyko, że Twój telefon odczuje nagłe zmiany temperatur. Może to spowodować niewłaściwe działanie ekranu dotykowego, spadek pojemności baterii, obniżenie wydajności urządzenia, a nawet problemy z czytaniem karty SIM. Jak uniknąć takich problemów? Przede wszystkim unikaj korzystania ze smartfona na dworze przy minusowych temperaturach. Trzymaj go lepiej w wewnętrznej kieszeni płaszcza albo kurtki. Nigdy nie zostawiaj również swojego telefonu na mrozie. A jeżeli sprzęt jest zimny, przed wejściem do ciepłego pomieszczenia, postaraj się go nieco ogrzać w swoich dłoniach. Ochroną przed mrozem mogą być również praktyczne etui, które kupisz w sklepie internetowym Twarda Szybka.
Tylko smartfony wyprodukowane w ostatnim roku mogą być ładowane indukcyjnie
Ładowanie indukcyjne jest doskonałym, nowoczesnym rozwiązaniem, które wciąż zyskuje na popularności. Nie tylko sprzęty wyprodukowane w ostatnim roku mogą być ładowane w ten sposób. Tak naprawdę jest to opcja dostępna dla wszystkich urządzeń, które posiadają fabrycznie zamontowaną cewkę odbiorczą.
Istnieje wiele mitów dotyczących właściwego użytkowania smartfonów. Niezwykle ważne jest to, żeby skupić się na odpowiednim użytkowaniu tego typu urządzeń, ponieważ dzięki temu unikniesz wielu różnorodnych problemów w przyszłości. Przede wszystkim Twój telefon posłuży Ci przez dłuższy czas bez żadnej awarii!