Zastosowanie szkła hartowanego na ekran to decyzja, która pozwala na przedłużenie żywotności urządzenia. Szkło chroni ekran przed zarysowaniami i pęknięciami. Montaż szkła hartowanego jest prosty, jednak użytkownicy napotykają pewną trudność. Mowa tu o pęcherzykach powietrza pojawiających się pod warstwą ochronną.
SPIS TREŚCI:
- Dlaczego pod szkłem pojawiają się pęcherzyki powietrza?
- Jak można usunąć pęcherzyki powietrza?
- Inne zanieczyszczenia — jak je usunąć spod szkła?
- W jaki sposób można uniknąć bąbelków pod szkłem hartowanym?
- Wnioski
Dlaczego pod szkłem pojawiają się pęcherzyki powietrza?
Szkło hartowane jest proste, a ekrany smartfonów miewają zaokrągloną powierzchnię. W miejscach, w których klejącą powłoka przylega nierównomiernie do ekranu, mogą powstawać nieestetyczne bąbelki. Nie bez znaczenia pozostaje także oczyszczenie ekranu. Drobinki kurzu i inne zabrudzenia powinny zostać usunięte przed rozpoczęciem montażu szkła ochronnego. Właśnie po to w zestawach ze szkłem hartowanym sprzedawane są specjalne chusteczki- mokra oraz sucha.
Jak można usunąć pęcherzyki powietrza?
Często zdarza się, że pęcherzyki powietrza znikają samoistnie po 24 godzinach od montażu szkła. Do wypchnięcia pęcherzyków poza krawędź ekranu możemy użyć dowolnej, płaskiej karty lojalnościowej. Czynność powtarzamy zdecydowanym ruchem, w tym samym kierunku aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Jeżeli szkło bardzo mocno przylega do krawędzi wyświetlacza, można delikatnie podważyć je igłą, wypchnąć pęcherzyki powietrza za pomocą karty i ponownie docisnąć.
Inne zanieczyszczenia — jak je usunąć spod szkła?
Podstawowym sposobem na uniknięcie zamknięcia zanieczyszczeń pod szkłem hartowanym jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy oraz ekranu przed montażem. Niezwykle ciężko jest usunąć drobinki kurzu oraz paprochy, jeżeli dotkną one klejącej warstwy szkła hartowanego. Pomocna okazuje się również taśma samoprzylepna, której można użyć do oczyszczenia ekranu. Klejąca warstwa taśmy usunie zabrudzenia, włosy i nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu. Niestety nie istnieje skuteczny sposób na czyszczenie klejącej strony szkła hartowanego już po jego montażu. Każdy kontakt z placami, czy z wodą może spowodować uszkodzenie kleju, co spowoduje, że szkło nie będzie dobrze przylegać do ekranu. Jeżeli pod szkło dostaną się zanieczyszczenia, warto rozważyć wymianę akcesorium ochronnego na nowe.
W jaki sposób można uniknąć bąbelków pod szkłem hartowanym?
Kluczem do sukcesu jest przeprowadzenie precyzyjnego montażu szkła hartowanego. Jeżeli przed rozpoczęciem działań dokładnie umyjemy ręce, przygotujemy powierzchnię, na której leży smartfon, a następnie odpowiednio wyczyścimy ekran, zminimalizujemy ryzyko powstania pęcherzyków powietrza. Ważne, aby szkło montowane na czystym, odtłuszczonym ekranie, docisnąć najpierw na samym środku. To pozwoli na równomierne rozejście się kleju. Kolejnym krokiem przyczyniającym się do uniknięcia powstawania pęcherzyków powietrza pod powierzchnią szkła jest dociskanie warstwy ochronnej za pomocą suchej ściereczki dołączonej do zestawu. Szkło dociskamy od samej góry, w kierunku boków, tak aby podczas tego procesu wyprowadzić zgromadzone powietrze poza krawędź ekranu.
Wnioski
Istotną kwestią jest wybór szkła hartowanego kompatybilnego z danym modelem telefonu. Szkła hartowane są sprzedawane w zestawie z akcesoriami niezbędnymi do prawidłowego montażu. W wielu przypadkach niechciane pęcherzyki powietrza znikają samoistnie, jednak istnieje kilka sprawdzonych sposób, które pomagają przyśpieszyć ten proces. Dobre szkła hartowane są cienkie i wytrzymałe, dzięki czemu doskonale chronią ekran urządzenia, nie zmieniając przy tym jego czułości ani jakości wyświetlanych barw.